زیرساخت‌های لازم برای ارائه فناوری نسل ۳ و ۴ تلفن همراه به عنوان یکی از فناوری‌های مورد نیاز برای تحقق شهر هوشمند در تمامی شهرهای کشور فراهم شده است.
به گزارش روابط عمومی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوئی، حسین فلاح جوشقانی در همایش “زیرساخت‌های شهر هوشمند و فرصت‌های همکاری استراتژیک” با اشاره به مطلب فوق افزود: علاوه بر این توسعه و دسترسی پرسرعت DSL به عنوان یکی از عناصر شهر هوشمند، از اهداف اصلی وزارت ارتباطات است.
رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوئی با اشاره به تجربه تعامل با نهادهای شهرداری و شرکت ارتباطات مشترک شهر برای استفاده از زیرساخت‌های شهری در حوزه ICT گفت: علیرغم ظرفیت ارتباطی بالائی که در مکان‌های عمومی مانند مترو وجود دارد و اپراتورها اشتیاق به سرویس‌دهی دارند، متاسفانه نداشتن تعامل خوب و تاثیرگذار با نهادهای حوزه شهری باعث شده در این مکان‌ها کیفیت پوشش مناسبی وجود نداشته باشد که باید این مشکل را رفع کرد.
وی افزود: در حال حاضر رویکرد رگولاتوری‌های حوزه ICT به سمت رگولاتوری مشارکتی و گفتگو محور تغییر کرده است و ما نیز برای تحقق شهر هوشمند در کشورمان باید به این سمت حرکت کنیم و این موضوع باید در تعامل و مشارکت رگولاتوری حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات با رگولاتوری‌های سایر حوزه‌ها مانند حمل و نقل، انرژی، بانکداری و … و مدیران شهری محقق شود.
فلاح با اشاره به این‌که بدون تعامل و مشارکت این نهادها نمی‌توان ظرفیت مناسب برای ایجاد شهر هوشمند فراهم کرد، گفت: امیدوارم همگام با فرایند جهانی پیش‌رو، با توجه به رویکرد مثبت و ظرفیت همکاری‌های استراتژیکی که در حوزه وزارت ارتباطات و شهرداری‌ها وجود دارد در تحقق شهر هوشمند گام برداریم.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به اشتراک‌گذاری زیرساخت‌های موجود اپراتورها در حوزه منابع سخت‌افزاری، فرکانسی و … و ایجاد ظرفیت‌های اشتراکی را از مهمترین اقداماتی عنوان کرد که در وزارت ارتباطات در حال پیگیری است.
فلاح جوشقانی همچنین از تدوین پیش‌نویس ضوابط و مقررات مرتبط با این حوزه در رگولاتوری خبر داد و گفت: یقیناً باید الزامات شهری در تدوین مقررات این حوزه مورد توجه قرار گیرد بر همین اساس در سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوئی به طور کامل آمادگی داریم در مورد این الزامات با نهادهای مرتبط گفتگو و تعامل داشته باشیم.