محبوب‌ترین پیام رسان‌های داخلی کدامند؟/ رقیبان ایرانی تلگرام چند کاربر دارند؟
آریا بازار – یک هفته از اجرای فیلترینگ تلگرام می گذرد و هنوز آمار رسمی از میزان موفقیت مسدودسازی این پیام رسان محبوب ایرانی‌ها منتشر نشده است.
آریا بازار – محمد ممتازپور؛ طی ماه‌های اخیر پیام رسان‌های ایرانی تمام تلاش خود را کردند تا با وعده و وعیدهای مختلف از ارایه اینترنت رایگان گرفته تا خدمات بانکی ، نظر مردم را به سمت خود بکشانند.
اما تا به امروز چند نفر حاضر به نصب پیام رسان‌های بومی‌شده اند؟
به گفته غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی نایب رییس فراکسیون مستقلین مجلس تا به امروز ۸ میلیون و ۲۰۰ هزار پیام رسان داخلی دانلود و نصب شده اند که حدود نیمی‌از آن‌ها (۴ میلیون و ۵۰۰ هزار ) کاربر فعال این اپلیکیشن‌ها هستند .
البته معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نظر کاملا متفاوتی دارد و معتقد است که ۲۲ میلیون کاربر حاضر به استفاده از پیام رسان‌های داخلی شده اند . به گفته رسول سرائیان تا به حال ۷۰ درصد مشاهده پست‌های کانال‌های پربازدید کاهش داشته است.
اما آمارهای فروشگاه‌های نرم افزاری نشان می‌دهد که با توجه به سهم بیش از ۴۰ میلیون کاربری تلگرام از بازار ایران ،پیام رسان‌های بومی‌حداقل تا به امروز نتوانستند آنطور که انتظار می‌رفت، نظر مردم را به سوی خود جلب کنند.
براساس آماری که روی اپلیکیشن کافه بازار درج شده است ،هم اکنون پیام رسان‌های بومی‌توانسته‌اند روی دستگاه‌های ۷ میلیون و ۵۰۰ هزار ایرانی نصب شوند. فروشگاه گوگل (Google play) نیز نشان می‌دهد که ۲ میلیون و ۲۵۰ هزار پیام رسان بومی‌از این منبع دانلود شده اند و بر اساس مجموع این ارقام پیام رسان‌های ایرانی تا به حال توانسته اند حدود ۹ میلیون ۷۵۰ هزار کاربر را به سوی خود بکشانند.
گزارشات نشان می‌دهد که پیام رسان‌های سروش (با ۵ میلیون دانلود از کافه بازار و ۱ میلیون دانلود از گوگل پلی)، ایتا (با ۱ میلیون دانلود از کافه بازار و ۱۰۰هزاردانلود از گوگل پلی) ، گپ( با ۵۰۰ هزار دانلود از کافه بازار و ۵۰۰هزار دانلود از گوگل پلی)، آی گپ ( با ۲۰۰ هزار دانلود از کافه بازار و ۱۰۰هزار دانلود از گوگل پلی)، ویسپی (با ۲۰۰ هزار دانلود از کافه بازار و ۵۰۰هزار دانلود از گوگل پلی)، بیسفون ( با ۱۰۰ هزار دانلود از کافه بازار و ۵۰هزار دانلود از گوگل پلی) و بله (با ۵۰۰ هزار دانلود از کافه بازار و ۱۰۰هزار دانلود از گوگل پلی) به ترتیب رتبه پر اقبال ترین پیام رسان‌های داخلی را به خود اختصاص داده اند.