در شرایط رقابتی صنعت ارتباطات کشور ، مشتری مداری در کنار ارتقای سطح کیفی خدمات و عدم افزایش تعرفه های اینترنتی جایگاه اپراتور های تلفن همراه را در میان مشترکان اینترنت کشور، بیش از پیش بهبود بخشیده است بگونه ای که امروز شاهد مهاجرت مشترکان اینترنت ثابت به این اپراتورهای تلفن همراه هستیم.
به گزارش شما نیوز: این روزها تمامی صنعت‌ها به فکر جذب مشتری و افزایش سودآوری خود هستند و برای رسیدن به این هدف برنامه‌های مختلفی را پیش بینی می‌کنند و به روش‌های متنوع و فراوانی متوسل می‌شوند اما در این میان باید از مزیت رقابتی شدن صنعت‌ها غافل نشد. وجود شرایط رقابت در هر صنعتی از جمله صنعت ارتباطات موجب می‌شود در نظر مشتریانِ خود بهتر از رقبایتان به‌نظر برسید.
این روزها شاهد فضای کم و بیش رقابتی میان اپراتورهای تلفن همراه و شرکت‌های ارائه دهنده خدمات اینترنت ثابت برای ارائه خدمات اینترنتی هستیم و آن‌چه که در نهایت پیش آمده موجب شده است که پرچم اپراتورهای تلفن همراه بالا برود به گونه‌ای که شاهد مهاجرت مشترکان اینترنت ثابت به اپراتورهای تلفن همراه برای دریافت خدمات اینترنتی باشیم.
برتری در جذب مشتری برای اپراتورهای تلفن همراه بخصوص همراه اول می تواند ناشی از علل مختلف از جمله کاهش تعرفه‌های اینترنتی ، بهبود کمی و کیفی خدمات، توجه به توسعه پوشش جاده‌ای و روستایی یا استفاده از طرح‌های مختلف و جذاب برای مشترکان باشد که محبوبت اپراتورهای به نام تلفن همراه کشور را در میان مشترکان خود دوچندان کرده است.
در این رابطه می‌توان به بهره برداری از سایت‌های نوسازی شده و جدید همراه اول در استان‌های مختلف کشور اشاره کرد . بهره برداری از سایت های نوسازی شده در نسل دو، سه و چهار همراه اول در ۱۲۳ سایت به منظور افزایش پوشش جاده ای، ریلی و روستایی همراه اول در سطح استان سیستان و بلوچستان این اپراتور پرمخاطب طی روزهای گذشته (۱۳ شهریور ماه) با حضور وزیر ارتباطات و فناوری ارتباطات کلید خورد و بدون شک اینها می تواند از جمله اقداماتی باشد که موجب شود تا مشترکان اینترنت دور شرکت های ارائه دهنده خدمات اینترنت ثابت را خط بکشند و به جرگه ی مشترکان اپراتورهای تلفن همراه بخصوص همراه اول بپیوندند.
جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری ارتباطات در این باره گفته در ۶۰۰ روستا خدمات همراه اول به نسل های بالاتر ارتقا پیدا می کند و ۵۰۰ کیلومتر فیبرنوری جدید نیز به شبکه فیبر نوری اضافه می شود.
همچنین در بیستم شهریور ماه سالجاری سایت های نوسازی شده و جدید همراه اول در استان آذربایجان غربی با حضور محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، محمدمهدی شهریاری استاندار آذربایجان غربی، نمایندگان این استان در مجلس شورای اسلامی و جمعی از مقامات و مدیران استانی به بهره برداری رسید.
در این مراسم ۲۲۲ سایت نسل دو، سه و چهار نوسازی شده و جدید همراه اول به منظور افزایش پوشش جاده ای، ریلی و روستایی در سطح ۳۸ شهر استان با اعتبار۵۸۳ میلیارد ریال به بهره برداری رسید.
وزیر ارتباطات و فناوری ارتباطات با بیان اینکه امروز همه شهر استان آذربایجان غربی به خدمات نسل سوم و‌ چهارم تلفن همراه مجهز هستند، گفت: در سال ۹۶ پهنای باند ورودی به استان ۸۱ گیگابیت بر ثانیه بود که با توسعه صورت گرفته این میزان‌ به ۳۴۶ گیگابیت بر ثانیه رسید. ضمن اینکه ظرفیت پهنای باند به بهره برداری رسیده نیز از ۲۷ به ۱۳۴ گیگابیت بر ثانیه ارتقا پیدا کرد.
اما دراین میان بعضی از اظهارنظرها در خصوص افزایش قیمت بسته های اینترنت از سوی برخی از اپراتورهای تلفن همراه مطرح شده که در این باره شاهد رد این اظهار نظر از سوی این اپراتور تلفن همراه بودیم.
همراه اول در پاسخ به این اظهارات، افزایش قیمت‌ بسته‌های اینترنت را رد و اعلام کرد: قیمت برخی بسته‌ها حتی کاهش هم داشته است برخی بسته‌ها نیز بدون تغییر مانده اند؛ البته برخی بسته‌های قدیمی حذف و بسته های جدیدی ارائه شده است. اما هیچگونه افزایش قیمتی در هیچ بسته ای نداشته ایم.
این در حالی است که طی ماه های اخیر شاهد انتقاد کاربران درباره کیفیت متفاوت اینترنت نامحدود و حجمی بودیم که کامران کاظمی معاون تجاری مخابرات منطقه تهران در واکنش به این مشکل توضیح داد که «مشکلی که در سرویس‌‌های اینترنت نامحدود وجود دارد مربوط به سرعت اغلب پایین این سرویس‌هاست، چون سرعت این سرویس‌ها ثابت است در زمان خالی بودن شبکه نیز کاربران این سرویس‌ها نمی‌توانند از سرعت بیشتر استفاده کنند. در نتیجه این امر اگر ترافیک در شبکه افزایش یابد افت سرعت کاملاً برای مشترکان محسوس است.»

همچنین مدیر عامل آسیاتک با تأکید بر اینکه ضوابط و نحوه فعالیت در هر صنعتی باید به شکلی بوده که تمام بازیگران قادر به ایفای نقش باشند و بازار برای عده‌ای فراخ و برای بخشی دیگر تنگ نشود، گفته که متأسفانه در ماه‌های گذشته حدود ۳۰ درصد از مشترکان اپراتورهای ثابت به سمت تکنولوژی‌های جدید( یک گزینه می‌تواند ارتباطات همراه باشد) جابجا شده‌اند؛ از آن جهت که این قشر درخواستی برای جمع‌آوری خطوط اینترنت ثابت‌شان نداشته‌اند به صراحت می‌توان گفت که به سمت تکنولوژی دیگری مهاجرت کرده و دور استفاده از اینترنت ثابت را خط کشیده‌اند که این اتفاق خوبی نیست و نشان از عدم توازن در بخش مقرراتی بخشی از صنعت ارتباطات دارد.
وی همچنین تصرح کرده که اپراتورها علاوه بر بسته‌های اینترنتی که رقم بسیار ناچیزی دارند، از پکیج‌های تشویقی خارج از عرف دیگری در باشگاه مشتریان و مدل‌های تشویقی برای تغییر نسل‌های ارتباطی با تخفیف‌های تا حتی ۸۰ درصدی نیز استفاده می‌کنند که فارغ از اینکه مصوبه‌ای از سمت تنظیم مقررات برای این بخش‌ها وجود دارد یا نه، منجر به ترغیب مشترکان سایر بخش‌ها برای پیوستن به شبکه اینترنت اپراتورهای موبایل می‌شود.
در شرایط کوچ مشترکان به سمت اپراتورهای تلفن همراه شاید بهترین مدعیان و صاحب نظران درخصوص کم و کیف فعالیت بازیگران صنعت ارتباطات کشور ، مشترکان و استفاده کنندگان از این خدمات باشند.

گزارش: معصومه افلاکی