براساس گزارش سال ۲۰۱۲ گروه AnalysysMason، مشارکت با اپراتورهای مجازی موبایل به اپراتورها کمک می کند تا بتوانند، خدمات خود را با اولویت، نیازها و عادتهای مشتریان خود در حوزه موبایل و خارج از آن هماهنگ تر نمایند.
بسیاری از بازارهای موبایل در آسیا نه تنها از نظر تعداد مشترکین، بلکه از نظر درآمدی اشباع شده است. به نحوی که رشد درآمدی در کشورهای مختلف تک رقمی شده بود. براساس یک مثل معروف از یک مدرسه بازرگانی قدیمی، شرکتی که نتواند رشد کند، محکوم به نابودی است. بنابراین در این شرایط اپراتورهای موبایل باید فراتر از خطوط کسب و کار خود فکر کنند. زمان زیادی است که حوزه مکالمه و پیامک و بازار انبوه موبایل خیلی درآمدزایی نداشته و اپراتورها با سه چالش روبرو هستند:

چگونگی مدیریت انتقال خدمات به سمت تمرکز بر خدمات دیتا به صورتی سودآور
چگونگی افزایش وفاداری، کاهش ریزش مشترکین و گرفتن سهم بیشتری از سبد هزینه مشترکین
چگونگی سرمایه گذاری از طریق این وفاداری ایجاد شده با هدف ایجاد ارزش در بازارهای غیر سنتی

اگرچه در برطرف شدن اولین چالش مذکور، وجوه دیگری مانند تکنولوژی، بازاریابی و کارآیی عملیاتیا اهمیت دارد؛ اما در دو چالش دیگر، مشارکت نقش محوری دارد.
افزایش وفاداری و گرفتن سهم بیشتری از سبد هزینه مشترکین
مشترکین موبایل را تقریبا می توان در سه طبقه اصلی دسته بندی نمود:

کاربران تماس گیرنده، که به سیم کارت به عنوان منبع در دسترس دقایق مکالمه نگاه می کنند.
بهینه سازان، که استفاده خود را از طریق سیم کارتهای مختلف مدیریت کرده تا به بهترین هزینه تماس در هر ساعت از شبانه روز برسند.
وفاداران، که به تعامل خود با اپراتورشان اهمیت داده و با یک سیم کارت هزینه های خود را مدیریت می کنند.

اپراتورهای فعال می خواهند که همه کاربرانشان فعال باشند. اما همیشه شرایط به گونه ای نیست، که دو گروه اول در گروه سوم (وفاداران) قرار بگیرند. راه درست برای ورود کاربران تماس گیرنده و بهینه سازان به خیل وفاداران، اطمینان از ایجاد یک حاشیه سود برای بهینه سازی هزینه های کاربران است.
اگرچه این امر برای اپراتورهای موبایل به تنهایی بسیار سخت بوده، اما با باندل کردن خدمات و برنامه های پاداش امکانپذیر است. این همان چیزی است که Tesco (سوپرمارکت زنجیره ای بین المللی) برای اپراتورهای موبایل مانند O2 انگلیس به ارمغان آورد. این مشارکتها برای اپراتورها بسیار باارزش است زیرا آنها می توانند از یک حوضچه پر ارزشِ موجود در یک بازار متفاوت بهره بردای نمایند تا جذابیت خدماتشان را بالا ببرند.
اگرچه، منظور از یک بازار متفاوت می تواند بازاری در همان محدوده بازار تلکام باشد. همه موارد، یک وجه مشترک دارد: سایر سازمانها آشنایی بیشتری با عادتهای مشترکین موبایل داشته و این برای اپراتورهای موبایل می تواند بسیار ارزشمند باشد.
ایجاد ارزش در بازارهای غیر سنتی
رشد درآمد بطور فزاینده ای متاثر از محصولات و خدماتی است که در پورتفوی خدمات اصلی (core) اپراتور موبایل قرار ندارد. کارآیی خدمات از طریق مشارکت اپراتور و یک اپراتور مجازی موبایل که در یک بازار جدید متخصص است، قابل افزایش است.
در بازارهای اشباع شده موبایل، اپراتورها باید با هدف بهینه سازی حاشیه سود خود، به هزینه ها آگاهی داشته باشند؛ آنها همچنین باید با اولویت ها، نیازها و عادات مشترکین خود هماهنگ باشند. اگر اپراتورها بتوانند متناسب با نیازهای مشترکین خود خدمات ارائه دهند، رشد آنها مستمر شده و می توانند رابطه منحصربفردی با مشترکین داشته باشند.